Forum www.4wm.fora.pl Strona Główna www.4wm.fora.pl
Warmińsko-Mazurskie Forum Fotograficzne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

2 w 1, czyli jak (bezboleśnie) łączyć zdjęcia....

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.4wm.fora.pl Strona Główna -> Pędzlowanie / Gimp
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JanuszWaw
Majonez



Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 395
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Pią 12:25, 08 Maj 2009    Temat postu: 2 w 1, czyli jak (bezboleśnie) łączyć zdjęcia....

Witam,
dzisiaj postaram się pokazać jak uzyskać płynne przenikanie się zdjęć, czyli coś takiego:



Wykorzystałem tu (za Jej zgodą) dwa zdjęcia autorstwa Kingi.

Wstęp

Jakkolwiek niniejszy opis prezentuje czynności wykonane z wykorzystaniem programu GIMP, to wiele edytorów graficznych posiada analogiczne funkcje. W miarę możliwości odniosę się też do PS'a.

Zakładam, że wiesz co to jest:
  • warstwa,
  • maska warstwy.

Na wstępie pewne wyjaśnienie: wbrew pozorom oba zdjęcia Kingi doskonale nadają się do montażu, gdyż:
  • temat główny oraz tła obu zdjęć są niemal jednakowe pod względem kolorystyki ( Wink ) i charakteryzują się płynnymi przejściami kolorów.
    Stosowanie masek gradientowych - o płynnym przejściu efektu maskowania - daje podobne efekty. Czyli "oglądaczowi" trudno będzie wychwycić co zostało uchwycone aparatem, a co jest efektem naszej "kreatywności". Very Happy,
  • kompozycja (układ sylwetki) na pierwszym zdjęciu dobrze wkomponuje się w część kadru drugiego zdjęcia. Na to warto zwrócić uwagę !
    Jedyne co będzie trzeba zrobić to przeskalować pierwszoplanowe zdjęcie by uzyskać odpowiednie pokrycie powierzchni zdjęcia stanowiącego tło.
Chciałbym wspomnieć jeszcze o jednym szczególe: w programie takim jakim jest GIMP wszelkie operacje na warstwach są operacjami stratnymi. Dlatego ja wykonuję te operacje na warstwach, które charakteryzuje rozdzielczość 300ppi, natomiast dopiero w finalnym obrazie (jeśli ma być publikowany w Internecie) zmniejszam rozdzielczość do 72 ppi. W internecie nie ma sensu stosować większych rozdzielczości.
Większa rozdzielczość, to większa "waga" (wielkość pliku). Very Happy
Warto "na wejściu" stosować jednakowe (300x300ppi) rozdzielczości zdjęć.
Na swych monitorach pewnie nie widzicie różnicy, gdyż standardowe monitory stosują rozdzielczość na poziomie 80-90 dpi. Wink

Poniższy obrazek schematycznie prezentuje czynności związane z uzyskaniem produktu końcowego.



Nieco później opiszę: co i jak trzeba zrobić z tymi warstwami Very Happy
Tak, że cdn... Pozdrawiam -


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JanuszWaw
Majonez



Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 395
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Pon 19:56, 11 Maj 2009    Temat postu:

Witam ponownie,

Jak wspomiałem w części dotyczęcej pracy na wartswach by przenikanie było "realistyczne" niezbędnym jest wykorzystanie Kanału Alfa, czyli przezroczystości pierwszego planu. Drugiego nie ruszamy ! Very Happy
Cała tajemnica sprowadza się do tego, by odpowiednio wyciąć tło ze zdjęcia pierwszoplanowego. Czynności wycinania przeprowadzamy na warstwie o pierwotnej wielkości. Późniejsze pomniejszenie warstwy zmniejszy też ew. niedokładności obróbki.
Oczywiście w wielu edytorach, w tym i w GIMPie są narzędzia typu lasso, lub inteligentne nożyczki, ew. zaznaczanie według koloru.
No, ale ja wolę w tym celu wykorzystywać "maski gradientowe". W zasadzie dwóch rodzajów: liniowe i kołowe.
Te drugie wykorzystuję w dwóch przypadkach. Przy: wycinaniu i zachowaniu.
Pamiętasz, że o ile w masce wykorzystamy kolor czarmy do warstwa, której maska dotyczy w tym miejscu będzie przezroczysta.
I odwrotnie: jeśli maska w danym miejscu będzie biała to wtedy pierwotna warstwa pozostanie praktycznie niezmieniona. Stosując tę zasadę analizując treść modyfikowanej warstwy możemy zaplanować sposób maskowania.
Należy jednak zacząc od sporządzenia kopii wartwy, którą zamierzamy modyfikować. Jeśli to już zrobiliśmy możemy przystąpić do dzieła.



Na powyższym rysunku kolorem czerwonym zaznaczono miejsca przeznaczone do wycięcia, a kolorem zielonym miejsca, które winny zostać zachowane.
Najpierw usuwamy to co chcemy usunąć, a dopiero potem stosując białe maski gradientowe zachowujemy treść wyczyszczonej wartwy pierwszoplanowej.
Oczywiście opis ten jest znacznie uproszczony, gdzyż tak "przycięta" wartwa pierwszoplanowa wymaga retuszu przy pomocy zaprezentowanych poniżej narzędzi. Nawet GIMP dostarcza ich wiele Wink



Stosując do retuszu narzędzie o nazwię "pędzel" (P) zauważyłem, że lepsze rezultaty uzyskuję malując pędzlem B (na poniższym rysunku) aniżeli tym oznaczonym jako A.



Wynika to z tego, że pędzel B jest "delikatniejszy w działaniu". Jakkolwiek w zestawie dostępnych jest wiele kształtów pędzli, ale ja wykorzystuję głownie te o kształcie koła.

Podobnie z gradientami. Standardowo w Gimpie jest ich 11 rodzajów, ale jak już wspomniałem głównie wykorzystuję 2: liniowej i kolistej.



Zwróć uwagę, że odwrócenie kolorów maski pozwoli zachować wybrane fragmenty obrazu. Należy zwrócić uwagę na fakt, czy rysunek nie jest częściowo lub całkowicie przezroczysty w miejscach niepożądanych. Istotne jest to z tego względu, że w momencie zapisu takiego obrazka w formacie nie obsługującym przezroczystości (np. jpg) przezroczystośc zostanie zastąpiona kolorem drugoplanowym, czego najprawdopodobniej sobie nie życzymy ! Wink
W kolejnym odcinku opiszę jak skopiować obrazek tak by móc wykorzystać go jako maskę. Jest to przydatne w sytuacjach, gdy maskujemy skomplikowane warstwy (zdjęcia) zawierające np. liście, kwiaty, itp.
Do następnego -


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JanuszWaw
Majonez



Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 395
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Wto 10:54, 12 Maj 2009    Temat postu:

Cześć,
ponieważ poprzedni odcinek składał się głównie z "teorii", w tym będzie więcej praktyki ! Very Happy
Niniejszy opis ułożyłem w konwenkcji: obrazek => opis.
Poprzednio wskazałem bardziej skomplikowaną metodę wyboru wycinania elementów "niepożądanych".

1.


W tym jednak przypadku wobec jednolitego tła, można wykorzystać narzędzie o nazwie "Zaznaczenie rozmyte" (U), popularnie nazywane "różdżką".
Po w czytaniu zdjęcia nr 1 do GIMPa i sporządzeniu kopii klikamy "różdżką" na jasnej części obrazu. Pojawia się zaznaczenie. Jeśli coś się nie zaznaczyło, wciskamy Shift i klikamy obszar, który nie zaznaczył się. W efekcie na rysunku 1 mamy zaznaczone całe tło ! Tło, a nie głowę modelki.

2.


Następnie odwracamy zaznaczenie (Ctrl + I), tak by mieć zaznaczoną głowę modelki. Następnie wybieramy opcję Zaznaczenie, a w niej funkcję Powiększ. Zaznaczenie poiększamy o 10 px.
I ponownie odwracamy zaznaczenie (Ctrl + I). Zwróć uwagę, że wokół głowy modelki niejako automatycznie utworzyła się obwódka.

3.


Nie usuwając istniejącego zaznaczenia na pasku GIMPa w opcji Warstwa wybieramy z menu Maska funkcję Dodaj maskę warstwy. Po sprawdzeniu czy:
  • mamy zaznaczone tło, a nie głowę modelki !!!,
  • wybraliśmy czarny jako kolor pierwszoplanowy !!!
przy pomocy "kubełka (Shift + B) wypełniamy zaznaczonym obszar kolorem czarnym. W efekcie obszar ten staje się przezroczysty.
Nadal zachowujemy zaznaczenie !!!
No ale zależy nam na płynnym przejściu od obrazu do przezroczystości. W tym celu jako narzędzie rysownicze wybieramy pędzel rodzaju "Circle fuzzy (09)". Następnie w opcji Edycja wypieramy funkcję Rysuj wzdłuż zaznaczenia.... Następnie wskazujemy opcję Rysuj narzędziem z parametrem Pędzel. I wciskamy przycisk Rysuj. "Zabieg" powtarzamy dwukrotnie. W efekcie winniśmy uzyskać efekt widoczny na rysunku 3. Po uzyskaniu oczekiwanego efektu nie zapomnij wybrać opcji: Warstwa > Maska > Zastosuj maskę warstwy. Very Happy

4.


Zaznaczamy treść pierwszego zdjęcia wciskając Ctrl + A. Zaznaczony obszar kopiujemy do schowka poprzez wciśnięcie Ctrl + C. Wczytujemy do GIMPa zdjęcie mające stanowić tło (nr 2). Wklejamy zawartość schowka do drugiego zdjęcia wciskając Ctrl + V. Pojawia nam się nowa warstwa NIEZWIĄZANA. By utworzyć z niej nową warstwę należy wcisnąć Shift + Ctrl + N. Zawartość schowka (zachowując przezroczystości) zostanie skopiowana jako druga warstwa. Na ekranie widoczny będzie efekt widoczny na rysunku 4.

5.


Teraz przyszła kolej na zmniejszenie warstwy zawierającej obiekt pierwszoplanowy. Będąc na tej warstwie, w opcji Warstwy wybieramy funkcję Skaluj warstwę i 9tu tak wyszło) wskazujemy, że szorokość ma być 850 px. Zatwierdzamy efekt wciskając przycisk Skaluj. (rysunek 5) No i mamy warstwy w odpowiedniej wielkości. Very Happy

6.


Po zmniejszeniu w edytorze widać, że warstwa pierwszoplanowa jest mniejsza od tła. Świadczy o tym obwódka na krawędzi warstwy. Dodajemy maskę dla tej warstwy. Obwódka zmienia kolor na zielony (rysunek 6).

7.


Na rysunku 7 widać po prawej stronie obrazka pierwszoplanowego wynik zastosowania na masce gradientu liniowego (płynne przejście barw) Very Happy

No i teraz bawiąc się na masce warstwy pierwszoplanowej narzędziami wskazanymi w poprzenim opisie możemy modelować przejścia pomiędzie poszczególnymi obrazkami. Very Happy
Zdjęcia wykonała: baymess.
Pozdrawiam -


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez JanuszWaw dnia Wto 12:05, 12 Maj 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.4wm.fora.pl Strona Główna -> Pędzlowanie / Gimp Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin